Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Згідно з Указом Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» від 21.05.2019 № 303/2019 позачергові вибори народних депутатів до Верховної Ради України відбудуться 21 липня 2019 року.
Так виборчий процес стартував 24 травня 2019 року. Статтею 38 Конституції України встановлено, що громадяни України мають право вільно обирати та бути обраними. Відповідно до частини першої статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Слід зауважити, що право голосу на виборах мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними. Не допускаються обмеження щодо участі громадян України у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та Законом. Одним із документів, які підтверджують особу та громадянство України виборця на виборах, є паспорт громадянина України. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списків виборців на виборчій дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці. Однак, може трапитися так, що прізвище виборця випадково (через адміністративну або технічну помилку) відсутнє в списку виборців, або ж, навпаки, занесене більше одного разу тощо. Такі помилки мають бути виправлені, порушені виборчі права - захищені і саме в цьому полягає завдання суду. Тому кожен виборець має право звернутися до суду з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути поданий до суду в порядку і в строки, встановлені вищевказаним Кодексом. Відповідно до частини другої статті 274 КАС України адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Позовна заява про уточнення списку виборців подається до суду без сплати судового збору і може бути подана не пізніше, як за два дні до голосування. Таким чином, останнім днем подачі адміністративного позову щодо уточнення списку виборців є четвер 18 липня 2019 року. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше, ніж за два дні до голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до голосування – невідкладно.
Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається із запитом щодо уточнення відомостей про виборця до відповідного органу ведення Реєстру. Рішення суду щодо внесення змін у списки виборців виконується негайно.
Оскарження рішення суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.
Крім того до Дружківського міського суду Донецької області як адміністративному суду підсудні справи за адміністративними позовами щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій , членів цих комісій що знаходяться на території м. Дружківка. У відповідності до частини шостої статті 273 КАС України суб’єкт виборчого процесу має право звернутися до суду з вищевказаним позовом у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
З адміністративним позовом щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, членів цих комісій, які мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (частина восьма статті 273 КАС України).
Отже, закон дозволяє щодо уточнення списку виборців звернутися до суду. Але Вам, як виборцям, простіше і легше перевірити чи є Ви у списку виборців на сайті Державного реєстру виборців. Якщо ж виявиться, що Вас немає у цьому списку, то Ви можете звернутися безпосередньо з особистою заявою до відділу ведення Державного реєстру виборців про внесення уточнення до попередніх списків виборців.
Тож, аби не залишатися осторонь від виборів і мати змогу використати своє, гарантоване Конституцією України, право на вільне волевиявлення, необхідно лише перевірити наявність свого імені у списках виборців. Тим самим зробити свій внесок у належне проведення виборів.