flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області

Особливості розгляду позову про розлучення під час вагітності дружини

21 січня 2019, 11:40

Сьогодні мова піде про те, як на практиці співвідноситься факт вагітності дружини з можливістю розгляду судом позовної заяви про розірвання шлюбу.

Для прикладу візьмемо постанову Верховного Суду №753 / 8546/17 від 17.10.2018. Згідно з обставинами зазначеної справи, чоловік звернувся з позовом про розлучення, але в процесі розгляду позовної заяви дружина завагітніла і подала в суд відповідну довідку.

Отримавши в своє розпорядження цей документ, місцевий суд продовжувати розгляд справи відмовився і виніс ухвалу про залишення позову без розгляду.

Апеляційна інстанція з такими висновками не погодилася, рішення місцевого суду скасувала, спрямувала справу до суду першої інстанції для продовження розгляду по суті.

Переглядаючи справу в касаційному порядку, Верховний Суд вказав, що постанова апеляційного суду підлягає скасуванню. Підставою для цього є положення ст. 110 Сімейного кодексу України. Зазначена норма передбачає, що, за загальним правилом, позов про розлучення при вагітності дружини та до досягнення дитиною 1 року розгляду не підлягає.

Крім того, згідно з п. 9 Постанови Пленуму ВСУ №11 від 21.12.2007, обмеження, передбачені в ст. 110 Сімейного кодексу України, стосуються як чоловіків, так і жінок, і охоплюють ситуації, коли дитина померла при народженні або протягом 1 року після народження. Винятком з цього правила є випадки, коли один із подружжя допустив протиправну поведінку стосовно іншого з подружжя і/або дитини.

Встановивши відсутність винятків з загального правила, суд зобов'язаний винести рішення про відмову у відкритті провадження, а в разі, якщо справа вже була відкрита – про припинення провадження. Разом з тим, такі ухвали не є перешкодою для повторного звернення чоловіка з позовною заявою до судупро розірвання шлюбу, після того як обставини, що послужили підставою для відмови в розгляді питання про припинення шлюбу, припиняться.

На думку Верховного Суду, вагітність дружини є безумовною підставою, що виключає будь-яку можливість подальшого розгляду справи про розлучення, незалежно від того, коли настала вагітність – до або після пред'явлення позову.

Таким чином, якщо чоловік і жінка за взаємною згодою хочуть розійтися, незважаючи на вагітність, документи про це до суду подавати не варто, в іншому випадку в розгляді заяви буде відмовлено.

Готовий зразок позовної заяви про розірвання шлюбу можна