Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Вперше для працівників апаратів місцевих судів Донецької області в грудні 2017 р. у м. Святогірськ були проведені тренінги у рамках проекту ПРООН «Верховенство права та правосуддя для громад у постраждалих від конфлікту регіонах України» за підтримки уряду Нідерландів на тему «Емоційна компетентність і подолання конфліктів», в яких прийняли участь і помічники суддів Дружківського міського суду Донецької області: Михайлова Олеся Олександрівна та Колесник Анна Володимирівна.
Проведення таких тренінгів є важливим етапом на шляху побудови ефективної співпраці та більш ефективного доступу до правосуддя для усіх без виключення верств населення, у тому числі особам, які перебувають у особливому емоційному стані.
Тренінги проводили досвідчені та кваліфіковані тренери, представники ГО «Інститут розвитку соціальної згуртованості» та спеціалісти з впровадження відновних практик: Ірина Таран та Марья Нестерова.
Під час тренінгів розглядалися алгоритми аналізу конфліктних ситуацій, стратегії поведінки у конфлікті, психологічні прийоми, які дозволяють впевнено себе вести в спірних ситуаціях, методи регуляції та практики відновлення психологічного стану.
До уваги працівників апаратів судів запропоновано теоретичний матеріал щодо причин та джерел стресу, стресостійкості, як виду психологічної стійкості особистості. Також учасниками розглянуті причини та складові конфлікту, способи запобігання та розв’язання конфліктних ситуацій. Тренери на прикладах з життя допомагали розв’язувати конфліктні ситуації, визначати їх вплив на сторони діалогу, застосовувати методи психологічного захисту при роботі з клієнтами. У підсумку слухачі виконали практичні вправи та отримали кваліфіковані відповіді на свої запитання.
Отримавши знання та практичні навички, застосувавши у практичній діяльності запропоновані методики, хотілося б звернути увагу на важливість тем тренінгів та необхідність їх організації. Оскільки працівники апаратів судів щодня спілкуються із людьми, які звертаються із проблемними питаннями до суду і обурені своєю проблемою, то відповідно здійснюючи свої повноваження опиняються у стресових ситуаціях, в яких дуже важливо, зберегти стабільний емоційний стан, вміти знайти спільну мову, почути, зрозуміти відвідувача, дійти консенсусу, уникаючи негативних наслідків.
Безперечно, необхідно проявити витримку, не піддаватися негативному настрою відвідувача для досягнення консенсусу. Отже, дуже важливо, в шаленому ритмі своєї роботи, приділити декілька хвилин та почути, що насправді необхідно людині, яка звернулася зі своїм питанням.
Крім того, проблема підвищення довіри громадськості до суду та судової влади, зокрема, є зараз актуальною у суспільстві. Щодо діяльності судової системи нарікають як громадяни, так і представники інших гілок влади, що вкрай негативно впливає на авторитет суддівської професії, і як наслідок негативно позначається на державі.
Треба наголосити, що здоровий психологічний клімат у колективі є запорукою продуктивної, успішної роботи. До того ж, психологічна адаптація до професії посідає чи не найважливіше місце у професійній діяльності та сприяє розвитку особистості та професіоналізму.
Не менш важливою та цікавою була тема «Медіація та базові навички медіатора». Наразі, маємо ситуацію, коли судова система перебуває у стані трансформації. Як склалося на практиці та у традиційному розумінні, суд для громадян та бізнесу – це остання інстанція у вирішенні особистих конфліктів та бізнес-проблем і більш ефективно вони врегульовуються за допомогою медіатора.
Учасники тренінгу детально ознайомились із механізмом дієвості медіації, із методиками її застосування в Європейських країнах та в експериментальних судах України, переконалися в необхідності впровадження цього засобу врегулювання спорів на законодавчому рівні та у своїй професійній діяльності.
Тренінги проводилися в затишній, позитивній атмосфері. Цінним було те, що у тренінгу взяли участь спеціалісти високого рівня, які з практичного досвіду знають запропоновані до огляду проблемні питання. Учасники мали змогу обмінятися власним досвідом та на практичному рівні закріпити отриманий матеріал.
Щиро вдячні організаторам та тренерам проведених тренінгів та висловлюємо побажання проводити подібні заходи, оскільки вони необхідні для підвищення професіоналізму, запобігання професійного вигорання працівників апаратів судів, що є запорукою розвитку та зміцнення судової системи!