Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховна Рада України ухвалила Закон України від 05.09.2023 № 3374-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку надання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану». Закон був повторно розглянутий і підтриманий 341 народним депутатом України з урахуванням пропозицій Президента України.
Ухвалено текст закону із нормою, яка передбачає залишити реєстр декларацій закритим ще на один рік із можливістю для декларантів добровільно подати до НАЗК заяву щодо персонального відкриття декларацій упродовж року.
Законом передбачено подання декларацій за 2021-2023 роки. Кампанія декларування за ці роки триватиме до 31 січня 2024 року. До зазначеної дати декларанти мають подати декларації за звітні періоди 2021-2022 років, у тому числі для проведення спецперевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше.
Особи, які під час воєнного стану до набрання чинності Законом, вже подали декларації за 2021-2022 роки, мають право подати виправлені декларації за ці періоди. Для цього протягом 14 днів з дня набрання чинності Законом їм необхідно буде письмово звернутися до НАЗК з проханням забезпечити можливість подати виправлену декларацію. Після чого зазначені суб’єкти декларування зможуть упродовж 30 календарних днів (відлік починається з дня, наступного за днем одержання НАЗК відповідного звернення суб’єкта декларування) подати виправлені декларації за ці періоди.
Зазначається, що військові (крім членів військово-лікарських комісій і територіальних центрів комплектування), полонені, громадяни на тимчасово окупованих територіях не повинні подавати декларації до закінчення воєнного стану або деокупації території. Після закінчення воєнного стану або після демобілізації військові матимуть 90 днів на подання декларацій.
Члени сім’ї суб’єктів декларування, які виконують завдання в інтересах національної безпеки чи перебувають на територіях, які постраждали від збройної агресії Російської Федерації проти України, матимуть право подати декларацію в аналогічні строки. Суб’єкти декларування, які є полоненими, інтернованими, зобов'язані подати декларації не пізніше 90 днів з дня повернення на підконтрольну Україні територію.
Окрім того, встановлюється, що суб'єкти декларування, які внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби чи інших службових повноважень перебувають на стаціонарному лікуванні (у тому числі за кордоном) або у відпустці для лікування та/або реабілітації, зобов'язані подати декларації не пізніше 90 днів з дня завершення відповідного стаціонарного лікування чи відпустки.
Документом передбачено, що особи, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності мають подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Також зазначено, що упродовж 30 днів після подання декларації суб’єкт декларування має право подати виправлену декларацію.
Варто зазначити, що з відновленням декларування запускаються і механізми фінансового контролю. Перевірки декларацій здійснюватимуться поступово після їх подачі. Протягом місяця з дня набрання чинності Закону НАЗК забезпечить приведення своїх актів, роз’яснень, методичних рекомендацій тощо у відповідність до нових норм, в тому числі в частині відбору декларацій для проведення їх повної перевірки та порядку проведення таких перевірок.
Прес-секретар Дружківського міського суду
Донецької області